49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΤΕΥΧΟΣ 15

ΠΡΟΛΟΓΟΣ      ΕΙΣΑΓΩΓΗ         ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ        ΑΝΕΜΟΣ        ΟΜΗΡΙΚΗ ΚΛΙΜΑΚΑ ΑΝΕΜΩΝ        ΘΑΛΑΣΣΑ
ΡΕΥΜΑΤΑ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ - ΡΕΥΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ - ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ       ΣΥΝΝΕΦΑ            ΟΜΙΧΛΗ
ΚΑΤΑΚΡΗΜΝΙΣΜΑΤΑ
ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ - ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ - ΚΑΥΣΩΝΑΣ
ΕΠΙΛΟΓΟΣ        ΕΤΗΣΙΑ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ 2018        ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

Από το χθες στο σήμερα: Καιρικά φαινόμενα στα Ομηρικά Έπη.

3.jpg

Ρωμαϊκό αντίγραφο ελληνιστικού πρωτοτύπου, περίπου 2ος αι π.χ. Βρετανικό Μουσείο

Συντελεστές Μαθητές  στη συγγραφή του Βιβλίου

ΠΑΠΑΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ  Φιλόλογος

ΒΕΤΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ  Φιλόλογος

ΠΡΟΛΟΓΟΣ

Το περιοδικό αυτό έχει σαν σκοπό με φωτογραφικό υλικό και αναδρο­μή στο έπος της Ιλιάδας και της Οδύσσειας  να παρουσιάσει τα σημαντικότερα μετεωρολογικά στοιχεία, που αναφέρονται μέσα στο έπος αυτό. Αυτό που ο καθένας θα μπορούσε να συμπεράνει για τις εικόνες που χρησιμοποιεί ο Όμηρος στις παρομοιώσεις είναι πως εκφράζουν ρεαλιστικές καταστάσεις και όχι φανταστικές. Πολλές από τις εικόνες αυτές περιγράφουν τη φύση (τα ζώα, τα φυτά, τα καιρικά φαινόμενα), διάφορα αντικείμενα, τις ανατροπές της ζωής  ή τις ικανότητες, τα συναισθήματα και τα φυσικά χαρίσματα του ανθρώπου. Το περιοδικό αυτό είναι στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος που έχει αναλάβει το σχολείο μας με θέμα:

«Από το χθες στο σήμερα: Καιρικά φαινόμενα στα Ομηρικά Έπη.»

Το πρόγραμμα επιλέχθηκε με σκοπό:

1.      Οι μαθητές να εξοικειωθούν  με τις θετικές επιστήμες, και κυρίως τη Μετεωρολογία.

2.      Να προσεγγίσουν το μύθο και την ιστορία μέσα από την εξέλιξη των επιστημών.

3.      Να εξοικειωθούν στο να ψάχνουν πληροφορίες σε βιβλία και στο διαδίκτυο.

4.      Να μάθουν να συντάσσουν και να οργανώνουν ένα επιστημονικό περιοδικό.

5.      Να δημιουργήσουν με τη φαντασία τους και να αυτοσχεδιάζουν, να μάθουν να διακρίνουν την αλήθεια από το ψέμα, να πειραματίζονται και να βγάζουν συμπεράσματα με βάση τους νόμους που διέπουν τη φύση.

Η συντακτική επιτροπή