49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΡΧΙΚΗΕΠΙΣΤΡΟΦΗΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣΠΕΡΙΟΔΙΚΟΔΡΩΜΕΝΑΝΟΜΟΘΕΣΙΕΣ

ΑΧΑΡΝΩΝ 413 – 415  και ΚΟΚΚΙΝΑΚΗ 19 , ΤΚ. 11143 ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛΕΦΩΝΑ 2102284300 / 2102116901 / 2102116740 ΦΑΞ : 210-2284300

Το 49ο Γενικό Λύκειο Αθηνών βρίσκεται στην περιοχή του Αγίου Ελευθερίου στα Κάτω Πατήσια, κοντά στον ηλεκτρικό σταθμό Αγίου Ελευθερίου και την εκκλησία Αγίου Ελευθερίου. Ο Άγιος Ελευθέριος είναι συνοικία της Αθήνας. Τα παλιά χρόνια αποτελούσε σημαντικό εμπορικό και οικιστικό κέντρο των Αθηνών της περιφέρειας Αττικής. Συνορεύει με τις συνοικίες Άγιος Νικόλαος, Κάτω Πατήσια, Άνω Πατήσια και Άγιος Λουκάς Πατησίων. Το όνομά Άγιος Ελευθέριος προέρχεται από τον ομώνυμο ναό ο οποίος βρίσκεται στην οδό Αχαρνών. Η περιοχή πρωτοκατοικήθηκε το 1902 από μερικές οικογένειες αγροτών οι οποίες το 1967 έφτιαξαν τον ναό του Αγίου Ελευθερίου. Μέχρι τότε εκκλησιάζονταν στον προϋπάρχοντα ομώνυμο μικρό ναό ο οποίος κατεδαφίστηκε. Το 1920 είχε 103 κατοίκους και μετά την Μικρασιατική Καταστροφή ήρθαν άλλοι 500. Στην οικονομική αξιοποίηση της περιοχής συνέβαλε το ατμοκίνητο τρένο Θηρίο, το οποίο διερχόταν από την περιοχή χωρίς να υπάρχει σταθμός. Στα προσεχή έτη η περιοχή αναγνωρίστηκε σε δημοφιλές παραθεριστικό κέντρο Αθηναίων μέχρι και τις 3 Μαρτίου του1925. Τότε η περιοχή αναγνωρίστηκε επίσημα ως κοινότητα του Δήμου Αθηναίων. Αργότερα φτάνει τους 800 κατοίκους ενώ το 1942 ξεπερνά τους 1000 κατοίκους. Μέχρι το 1960 όλη η περιοχή δεν είχε ούτε μια πολυκατοικία, μόνο μονοκατοικίες, πολλές εκ των οποίων σώζονται μέχρι σήμερα και δίνουν ένα παλαιό αθηναϊκό τύπο στην περιοχή. Ο Άγιος Ελευθέριος, λόγω του υγιεινού κλίματος, του ωραίου περιβάλλοντος, των άφθονων νερών και του μικρής σχετικά απόστασής του από την Αθήνα, υπήρξε προνομιούχος τόπος και τόπος παραθερισμού πλουσίων και ευγενών. Επί 50 χρόνια παρέμενε αραιοκατοικημένη περιοχή στερούμενη ρυμοτομίας αλλά και άλλων μέσων προκειμένου να εξελιχθεί σε σύγχρονη συνοικία της Αθήνας. Στις 4 Αυγούστου του έτους 1961 εγκαινιάστηκε και ξεκίνησε η λειτουργία του  ομώνυμου σταθμού της Γραμμής 1 του Μετρό, γεγονός χάρη στο οποίο η περιοχή συνδέθηκε με το κέντρο της Αθήνας, τον Πειραιά και την Κηφισιά και έτσι τέθηκαν οι βάσεις για τη διαμόρφωσή της. Κατά την απογραφή του 2001,συγκεντρώνει 3.929 κατοίκους. Το σχολείο κατασκευάστηκε το 1983 και αποτελείται από το ισόγειο και δύο ορόφους. Στο ισόγειο υπάρχει το γραφείο του Διευθυντή, το γραφείο του Υποδιευθυντή, το γραφείο των Καθηγητών, το γραφείο της Γραμματείας, Βιβλιοθήκη, Αίθουσα Πολλαπλών Επιλογών, το Εργαστήριο Φυσικής κ.λπ. Στο πρώτο όροφο υπάρχουν αίθουσες Μαθητών και το  Εργαστήριο Χημείας. Στο δεύτερο όροφο υπάρχουν αίθουσες Μαθητών και το  Εργαστήριο Πληροφορικής. Λειτουργούν τρία τμήματα στην Α΄ Λυκείου, τρία τμήματα στην Β΄ Λυκείου, τρία τμήματα στην Γ΄ Λυκείου και υπάρχουν όλα τα τμήματα προσανατολισμού που ορίζει ο νόμος.  Το σχολείο λειτουργεί πάντα πρωί 08:15 - 14:05.