49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

Σχολικό Έτος 2016 – 2017

ΜΙΡΟ 10.jpg
Ζουάν Μιρό  « Αστερισμοί: Απόδραση από τη σκάλα »

Υπάρχει ένας τρόπος για να ταξιδεύεις. Αυτός ο τρόπος είναι η σκάλα των ονείρων. Όλοι σας τον ξέρετε για να ξεφύγετε απ’ τον κόσμο της πραγματικότητας. Κοιτάξτε! Εκεί στη ζωγραφιά έχει μια σκάλα, μαύρη κόκκινη και μπλε. Θα μπορούσε να είναι η δικιά σας. Ανεβείτε και δοκιμάσετε να κοιτάξετε κάτω. Τι ανακαλύψατε;

ΠΡΟΛΟΓΟΣ

Το θέμα που θα σας παρουσιάσουμε με τίτλο « Κύκλος ή Έλλειψη; »  μελετήθηκε από εμάς τους μαθητές της Β΄ Λυκείου στα πλαίσια του ομώνυμου  πολιτιστικού προγράμματος.

Επιλέξαμε να διερευνήσουμε αυτό το θέμα, με αφορμή το  Κεφάλαιο στα μαθηματικά που αναφέρεται στις Κωνικές τομές.

Ξεκινήσαμε μια διαδρομή να ανακαλύψουμε την σημασία των λέξεων, την ετυμολογία τους, την χρήση του κύκλου και την χρήση της έλλειψης. Από ποια χρονική στιγμή της ιστορίας άρχισαν οι άνθρωποι να χρησιμοποιούν τον κύκλο στην τέχνη;

Ερευνήσαμε, για τον κύκλο στην Καθημερινότητα – τον Κύκλο ζωής - Τα μεγαλιθικά κυκλικά μνημεία - Τα κυκλικά μοτίβα και τις εικόνες στα λαϊκά πολιτισμικά έθιμα – τον κύκλο στο χορό και την παράδοση - Η οικογένεια και η παράδοση - Κοσμογονικοί Μύθοι και Θεωρίες για τον κύκλο - Ορθοδοξία και κύκλος, Εικονογραφικός κύκλος – Φωτοστέφανος - Κύκλος του νερού - Μαθηματικά και κύκλος - Αστρονομία και κύκλος.

Ερευνήσαμε ως προς την έλλειψη, τις αρνητικές συνέπειες της έλλειψης - Σχετικά με την πληρότητα του λόγου - Έλλειψη στα Μαθηματικά - Η θέση των πλανητικών τροχιών στο διάστημα - Πλανητική κατοικησιμότητα - Τροχιές πλανητών και δορυφόρων ηλιακού συστήματος - Μέτρηση γης στη Γεωγραφία - Εφαπτομένη Έλλειψης στα Μαθηματικά και εφαρμογή στην Ιατρική - Ο κύκλος και η έλλειψη στο σχέδιο - Προοπτικό κύκλου - Κύκλος και έλλειψη στη Δομή του ατόμου.

Συμμετέχοντες Μαθητές

ΕΠΙΘΕΤΟ