49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΡΧΙΚΗΕΠΙΣΤΡΟΦΗΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣΠΕΡΙΟΔΙΚΟΔΡΩΜΕΝΑΝΟΜΟΘΕΣΙΕΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ – ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ

Ο διαγωνισμός  φυσικών επιστημών είναι ένας ετήσιος μαθητικός και παράλληλα πανελλαδικός διαγωνισμός. Στο διαγωνισμό αυτό λαμβάνουν μέρος μαθητές με άρτια επίγνωση επάνω στους τρείς βασικούς κλάδους των θετικών επιστημών: τη φυσική, τη χημεία και τη βιολογία. Πριν από τη μέρα του διαγωνισμού οι μαθητές λαμβάνουν τόσο θεωρητικές όσο και πρακτικές γνώσεις για να είναι κατάλληλα προετοιμασμένοι για τη συμμετοχή τους στα πειράματα.

Στο φετινό διαγωνισμό που διεξήχθη στις 28 Νοεμβρίου 2010 το σχολείο μας έλαβε μέρος, εκπροσωπούμενο από τους μαθητές της δευτέρας τάξης: Μαρινέλλα Μπουλάρη, Γιώργο Καραγιάννη και Γιώργο Γιαννάτο καταλαμβάνοντας τη 2η θέση των προκριματικών του "Ε.Κ.Φ.Ε" Νέας Φιλαδέλφειας.

Με την καθοδήγηση του καθηγητή μας κύριο Ραουζέο Ματθαίο (Φυσικό) λάβαμε άρτια γνώση πάνω στα πειράματα που θα διαγωνιζόμασταν. Καθένας από εμάς ανέλαβε τα καθήκοντα του αρχηγού της ομάδας μας σε κάθε ένα από τα πειράματα. Δυσκολευτήκαμε ιδιαίτερα στη Φυσική και στη Χημεία ενώ στο πείραμα της Βιολογίας πήραμε την πρώτη θέση.
        Ήταν μια πολύ καλή αλλά και εποικοδομητική εμπειρία, από την οποία αποκομίσαμε πολλές γνώσεις. Επιπροσθέτως ήρθαμε σε επαφή με το επιστημονικό προσωπικό οι οποίοι εκτός από τις γνώσεις τους μας μεταλαμπάδευσαν και τμήμα της μεγάλης εμπειρίας τους από τον εκπαιδευτικό και τον ερευνητικό τομέα. Είναι ένας διαγωνισμός στον οποίο πρέπει να λάβουν μέρος όλοι οι μαθητές ανεξαιρέτως για να πάρουν μια μικρή αλλά συνάμα σημαντική γεύση από τον μαγευτικό κόσμο της επιστήμης αλλά και της έρευνας.

Κος Ραουζέος Ματθαίος: Πιστεύω ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες που πήραν μέρος στην προετοιμασία, όσο και την ημέρα διαγωνισμού, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και αξιοποίησαν το τεράστιο δυναμικό που διέθεταν.
   Ο διαγωνισμός
EUSO είναι το σημαντικότερο κομμάτι εκπαίδευσης φυσικών επιστημών σε επίπεδο Λυκείου στη Χώρα μας και στο μέλλον η εκπαίδευση στις Φυσικές επιστήμες πρέπει να οργανωθεί βάση αυτό.

ΓΙΑΝΝΑΤΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Β1
ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Β1

Κατά το τριήμερο της 18ης, 19ης και 20ης Δεκεμβρίου 2009 οι μαθητές της Α΄ τάξης του 49ου λυκείου Αθηνών, που αρίστευσαν κατά την προηγούμενη χρονιά στη Φυσική παρευρέθησαν στο Συνέδριο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών στην Αθήνα. Το συνέδριο διεξήχθη στο ξενοδοχείο Imperial στο κέντρο της Αθήνας και στο πολυκλαδικό σχολείο της Νέας Φιλαδέλφειας. Οι χώροι ήταν ιδιαιτέρως οργανωμένοι και παρά την υπεράριθμη διέλευση μαθητών, όλες οι διαλέξεις δόθηκαν σε ένα ευχάριστο κλίμα.

Οι ομιλητές, παρά την πολυπλοκότητα της επιστήμης τους κατάφεραν να αποδώσουν έννοιες και φαινόμενα με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνονται κατανοητά από όλους τους μαθητές ανεξαρτήτως ηλικίας, τάξης και προηγούμενης εκπαίδευσης. Επιπλέον, αξιοθαύμαστο είναι το γεγονός ότι ήταν προσιτοί και φιλικοί με όλους τους μαθητές που τους συνεχάρησαν και τους έθεσαν τις απορίες τους. Ακόμη δέχθηκαν με χαρά τις απόψεις των παιδιών τις οποίες άκουσαν την τελευταία μέρα του συνεδρίου.

Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν ορισμένους σπουδαίους επιστήμονες αλλά και να συναναστραφούν με άτομα της ηλικίας τους με τα οποία έχουν κοινά ενδιαφέροντα. Μέσα από αυτό το συνέδριο μπορέσαμε να γνωρίσουμε μία νέα πλευρά της Φυσικής, ολοκληρωτικά διαφορετική από εκείνη που ξέραμε έως τώρα και να την εκτιμήσουμε όχι μόνο ως μάθημα αλλά και ως μία πιο ξεκάθαρη ερμηνεία του σύμπαντος. Ειδικότερα τα άτομα που θέλουν να ασχοληθούν και επαγγελματικά με τη Φυσική πήραν μία μικρή γεύση του μέλλοντός τους.
           Οι απόψεις των μαθητών όχι μόνο του δικού μας σχολείου, αλλά και όσων άλλων γνωρίσαμε από διάφορα σχολεία της Ελλάδας ήταν θετικές, και όλη η διοργάνωση δέχθηκε άριστες κριτικές από μαθητές αλλά και καθηγητές.

Ως σχολείο θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την Ένωση Ελλήνων Φυσικών για αυτό το διαφορετικό ταξίδι στον κόσμο της επιστήμης. Επίσης θα θέλαμε να δηλώσουμε το θαυμασμό μας απέναντι σε όλα τα αξιόλογα μέλη της και να εκφράσουμε τις ελπίδες μας για μία ακόμη περιήγηση στη φανταστική διάσταση που μας γνωρίσατε στο μέλλον!

ΓΙΑΝΝΑΡΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Α1

ΔΙΑΜΑΝΤΗ ΑΡΤΕΜΗΣ Α1