49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΘΗΤΗ

Βραβεύσεις

Βράβευση ποίησης

·        Ο Μορφωτικός Όμιλος Πετρούπολης διοργάνωσε τον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης-Διηγήματος για το σχολικό έτος 2009-2010. Το σχολείο μας έλαβε μέρος με μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου. Σε αυτό το διαγωνισμό η μαθήτρια Σουφλή Θεοδώρα του Γ3 πήρε βραβείο με το ποίημα  «Χρώμα μοναξιάς» . Οι συμμετέχοντες μαθητές στο Διαγωνισμό ήταν περίπου 600 άτομα.

Χρώμα μοναξιάς

Τότε με την ανατολή του Αυτοκράτορα Ηλίου
στις ξεχασμένες γραμμές ενός παλιού βιβλίου
Η ανάμνηση σου φαίνεται να έχει μείνει πια
Να πλανιέται μόνη μες στην πυκνή ερημιά

Φύλλα πεσμένα καιρό στα καστανά χώματα
σε υποδέχονται στων χρυσανθέμων την ώρα
Περήφανη η Θεά σε ντύνει σε μωβ χρώματα
Κι ο μαγικός δράκος στου προσφέρει δώρα

Δες, το Ευγενικό βουνό προβάλλει αναστημένο
Με το λευκό μανδύα του στις πλάτες του πεσμένο
την ομιχλώδη κοιλάδα των ματιών στου περιπατά
<<Πνεύμα, για ποιόν κόσμο με προσπερνάς>> σε ρωτά

Ξαφνικά με χρώματα φωτεινά στολίστηκε η φύση
Στις περασμένες της γιορτές περίμενε να γυρίσει
Ο χορός και τα τραγούδια των ανθισμένων κερασιών
Κι η μελωδική φωνή σου σπάνε τη σιωπή των σκιών

Μα στο τέλος πια στο θέρος φτάνεις-πάντα μόνος-
Το διάφανο κορμί σου στου ιριδίζοντες κυπρίνος θα αφεθεί
Τα φώτα του ποταμού σε οδηγούν-μακρύς δρόμος-
Προς την ονειροχώρα της βροχής το πρόσωπο σου θα χαθεί

Τότε με τη δύση της Αυτοκράτειρας Σελήνης
Στον καθρέπτη αντικρίζω τα δάκρυα της γαλήνης
Μυρίζω ακόμα το άρωμά του γιασεμιού που τα χείλη σου αγγίζουν
Αυτό και το χαμόγελό σου, το αθάνατο όνομά σου μου θυμίζουν

Σουφλή Θεοδώρα

·        Συγχρόνως όμως η ίδια μαθήτρια με το ίδιο  ποίημα και η Χριστοπούλου Ευσταθία με το ποίημα «Η ονειροπαγίδα» έλαβαν μέρος στον 12ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ποίησης και Διηγήματος που διοργάνωσε η Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών για το σχολικό έτος 2009-2010. Και οι δύο πήραν έπαινο σε αυτό το διαγωνισμό. Αυτή η προσπάθειά τους έγινε με την παρακίνηση και καθοδήγηση της καθηγήτριας Παπαδιονυσίου Δέσποινας ΠΕ02.

Η ονειροπαγίδα

Η ονειροπαγίδα μου με ξεμεθά, με ανασταίνει
Και κρύβομαι και χάνομαι σε μέρη μακρινά
Πέφτω σε ύπνο βαθύ και βλέπω καθαρά

Και στα μέρη εκείνα τα απόκρυφα
Βλέπω φωνές, βλέπω μελωδίες
Βλέπω χρώματα και σκιές

Κι ανατριχιάζω. Μα συλλογιέμαι,
Θα’ναι χοροί
Θα’ναι φωτιές

Και ξάφνου νιώθω ένα χάδι
Τόσο ψυχρό
Και σκοτεινό

Κι η μοναξιά φωλιάζει εδώ
Θολώνει η όραση
Μια σταγόνα ημέρα, μόνο, θέλω να δω

Κι η ονειροπαγίδα μου, χορτασμένη
Με αγκαλιάζει, με συνεπαίρνει
Κι όλο με κάνει να απορώ
Αν θα μπορέσει ποτέ κανείς να καταλάβει,
Τι κρύβω στην ψυχή μου εγώ…

Χριστοπούλου Ευσταθία

Βουλή των Εφήβων

·       Ο μαθητής της Β Λυκείου Μολογούσης Παναγιώτης επιλέχθηκε να εκπροσωπήσει το σχολείο μας στο πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων, για το έτος 2009-2010 με την παρακίνηση του καθηγητή Κατσίκα Αγαμέμνονα ΠΕ02. Στη ΙΕ΄ σύνοδο της Βουλής των Εφήβων συμμετείχαν 300 μαθητές απ’ όλα τα λύκεια της χώρας και του απόδημου ελληνισμού στη Γερμανία, τον Καναδά, την Αυστραλία και την Αφρική. Η επιλογή των εφήβων βουλευτών έγινε ύστερα από γραπτή δοκιμασία, που αξιολογήθηκε από την αρμόδια επιτροπή. Ήρθαν σε επαφή με εξέχουσες προσωπικότητες του πολιτικού χώρου, συνεδρίασαν με επιτροπές, παραχωρήθηκε δεξίωση στο χώρο της Βουλής από τον Πρόεδρο   Φίλιππο Πετσάλνικο και συμμετείχαν στην Ολομέλεια. Ο Μολογούσης Παναγιώτης ανήκε στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων η οποία συνεδρίασε στην αίθουσα της Γερουσίας. Οι έφηβοι βουλευτές διέμειναν στο ξενοδοχείο Metropolitan  για τρεις μέρες. Τέλος, να σημειωθεί ότι πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στο Πλανητάριο, στο Μουσείο της Ακρόπολης και στο θέατρο Πέτρας στην Πετρούπολη, όπου οι έφηβοι βουλευτές παρακολούθησαν θεατρική παράσταση.

Αθλητικές βραβεύσεις

·        Στους Αγώνες Στίβου Β΄ Φάσης της Α΄ Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αθηνών για το σχολικό έτος 2009-2010 οι μαθητές του σχολείου μας :

Γαλαζούλας Αναστάσιος τμήμα Γ1  βγήκε 1ος στα 200 μέτρα με χρόνο 23΄΄ 7

Μαρμαρά Ιωάννα τμήμα Α2 βγήκε 1η στο άλμα επί κοντό με επίδοση 2,80 μέτρα

·        Στους αντίστοιχους Αγώνες Κολύμβησης η μαθήτρια

Ζέρβο Σάρα Α1 βγήκε 2η στα 50 μέτρα ελεύθερο

Υπεύθυνος καθηγητής Μακρής Ευστράτιος ΠΕ11

Διαγωνισμός EUSO Σχολικό Έτος 2010-2011

Στο φετινό διαγωνισμό που διεξήχθη στις 27 Νοεμβρίου 2010 το σχολείο μας έλαβε μέρος, εκπροσωπούμενο από τους μαθητές της δευτέρας τάξης: Γεωργάτου Θεοδώρα - Αναστασία Β1, Δαραβίγκα Αλεξάνδρα Β1,  Ζέρβο Σάρα Β1 καταλαμβάνοντας τη 2η θέση των προκριματικών του "Ε.Κ.Φ.Ε" Νέας Φιλαδέλφειας.

Με την καθοδήγηση του καθηγητή Ραουζέου Ματθαίου (Φυσικός) οι μαθητές έλαβαν άρτια γνώση πάνω στα πειράματα που θα διαγωνίζονταν. Καθένας  ανέλαβε τα καθήκοντα του αρχηγού της ομάδας  σε καθένα από τα πειράματα. Οι μαθήτριες που πήραν μέρος στην προετοιμασία, όσο και την ημέρα του διαγωνισμού, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και αξιοποίησαν το τεράστιο δυναμικό που διέθεταν.

Ο διαγωνισμός EUSO είναι το σημαντικότερο κομμάτι εκπαίδευσης φυσικών επιστημών σε επίπεδο Λυκείου στη χώρα μας.

Διασκέδαση

·        Συμπλήρωσε τα κενά

_  _  _  _  _  _  _  _  _  _

_  _  _  _  _  _