49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΡΧΙΚΗΕΠΙΣΤΡΟΦΗΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣΠΕΡΙΟΔΙΚΟΔΡΩΜΕΝΑΝΟΜΟΘΕΣΙΕΣ

Επίσκεψη του 49ου Λυκείου στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης

Το πρωί της 14ης Οκτωβρίου 2009 οι μαθητές της Β΄ Λυκείου του πολιτιστικού προγράμματος «Ηλεκτρονικός Επιμορφωτικός Οδηγός», πραγματοποίησαν επίσκεψη στο νέο μουσείο της Ακρόπολης. Αρχικά, οι μαθητές θεώρησαν ότι θα αντίκριζαν ένα ακόμη μουσείο, μια ακόμα στάση για εκπαιδευτική εκδρομή. Παρόλα αυτά το μουσείο δικαίωσε τα εγκώμια των καθηγητών που είχαν προηγηθεί. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μάλιστα ως ορόσημο της πρωτεύουσας πλέον.
Στο ισόγειο αντικρίσαμε γυάλινο πάτωμα έξω από την είσοδο, μέσα από το οποίο είδαμε αρχαία ευρήματα των ανασκαφών  που χρονολογούνται από το 3000π.χ – 600 μ.Χ. Στη μεγαλοπρεπή είσοδο προμηθευτήκαμε  τα εισιτήρια και περάσαμε στο κεκλιμένο  επίπεδο του ισογείου του μουσείου, όπου παρακολουθήσαμε κάποια εκθέματα της πλαγιάς των κλιτύων και ανεβήκαμε μέσω του γυάλινου πατώματος το λόφο της Ακρόπολης.

Στη συνέχεια στο πρώτο όροφο παραθέτονται σπουδαία εκθέματα, όπως οι Καρυάτιδες, κόρες και κούροι, δηλαδή από τον χώρο των προπυλαίων, ναού Αθηνάς Νίκης, Ερεχθείου και αγάλματα Αρχαϊκής εποχής.

Στον δεύτερο όροφο υπάρχει μία καφετερία στην οποία μπορεί ο επισκέπτης να ξεκουραστεί και να θαυμάσει τη θέα της Αθήνας από ψηλά…

Τέλος στο τελευταίο όροφο, ο οποίος περιβάλλεται από τζαμαρία, μπορεί κάποιος να θαυμάσει ταυτόχρονα την πρωτεύουσα και την Ακρόπολη σε αντιπαράθεση με την επίδειξη σπουδαίων γλυπτών από τον Παρθενώνα (μετώπες, ζωφόρος, αετώματα), παρακολουθώντας δε και ένα βίντεο σχετικά με την αρχαία Αθήνα σε γιγαντοοθόνη

Και κάπου εδώ τελειώνει η επίσκεψη στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης. Σας συνιστούμε λοιπόν και εσάς να επισκεφθείτε το νέο ορόσημο της πρωτεύουσας.

Νικολοπούλου Θεοδώρα