49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΡΧΙΚΗΕΠΙΣΤΡΟΦΗΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣΠΕΡΙΟΔΙΚΟΔΡΩΜΕΝΑΝΟΜΟΘΕΣΙΕΣ

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Την Τρίτη 23/12/2009 το 49ο Λύκειο Αθηνών-στο οποίο είμαι μαθήτρια-πραγματοποίησε μια εκπαιδευτική εκδρομή στο Ίδρυμα Ευγενίδου (Πλανητάριο).

Το θέμα της ταινίας που παρακολουθήσαμε είχε θέμα τα επτά θαύματα.  Οι γνώσεις που αποκτήσαμε από την συγκεκριμένη παρουσίαση μπορώ να πω ότι θα μας μείνουν αξέχαστες αν και βέβαια οι περισσότεροι από εμάς τα γνωρίζαμε ήδη, αλλά δεν είχαμε ψάξει  ποτέ τις λεπτομέρειες. Αυτό όμως που μας δημιούργησε μεγάλη εντύπωση, είναι η σύνδεση που έγινε ανάμεσα σε όλα  αυτά τα αρχαία επιτεύγματα με τα σύγχρονα θαύματα του διαστήματος.

Επίσης, ένα άλλο θέμα που θα ήθελα να αναφέρω είναι η εντύπωση που μου έκανε το κτίριο του Ιδρύματος καθώς οι χώροι του ήταν εξαιρετικά προσεγμένοι αποπνέοντας κύρος και σεβασμό προς αυτό που θα παρακολουθήσεις.

Τέλος, θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στους υπεύθυνους του Ιδρύματος,  διότι αν και είχαν να αντιμετωπίσουν έναν μεγάλο αριθμό μαθητών μας αντιμετώπισαν όλους με  ευγένεια, χαμόγελο και πολύ καλή διάθεση.

Ελπίζουμε και θέλουμε το Ίδρυμα Ευγενίδου να συνεχίσει έτσι και μακάρι να μας δοθεί η ευκαιρία  να το επισκεφτούμε ξανά στο μέλλον.

Η μαθήτρια της Α1 τάξης

ΓΕΩΡΓΑΤΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ-ΘΕΟΔΩΡΑ

Ποιος είναι ο σκοπός της έκθεσης βιβλίου;

Παπαδιονυσίου Δέσποινα (Φιλόλογος)

Οι τέτοιου είδους πολιτιστικές εκδηλώσεις στο σχολικό χώρο βοηθούν τους μαθητές να έρθουν σε επαφή με το βιβλίο ως ευχάριστο ανάγνωσμα και όχι ως καταναγκαστικό έργο. Ο σκοπός είναι να συνεχίσουν τα παιδιά την ανάγνωση εξωσχολικών βιβλίων, να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και να διευρύνουν τους ορίζοντές τους.

Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας από την έκθεση:

Κονδύλη Αδαμαντία (Διευθύντρια του σχολείου):

Η διοργάνωση της έκθεσης βιβλίου με τη βοήθεια των υπεύθυνων καθηγητών και μαθητών είναι άρτια και ποιοτική διότι και η επιλογή των βιβλίων είναι επιλεγμένη με προσοχή. Θεωρώ ότι είναι απαραίτητο να γίνεται έκθεση βιβλίου σε κάθε χώρο, όχι μόνο στο σχολείο αλλά οπουδήποτε υπάρχει ανθρώπινο δυναμικό. Οι μαθητές θα πρέπει να εξοικειώνονται από μικρή ηλικία τόσο σε έντυπη μορφή όσο και σε ηλεκτρονική. Το βιβλίο είναι ο καλύτερος σύντροφος του ανθρώπου καθώς μεταφέρει σοφία αιώνων και δίνει απαντήσεις και λύσεις σε πολλά προβλήματα, όταν μάλιστα το περιεχόμενό του συζητιέται σε ομάδες ανθρώπων. Εύχομαι όλοι οι άνθρωποι να έχουν την τύχη να διαβάζουν και να μελετούν από ποίηση μέχρι και φιλοσοφία. Και εσείς οι μαθητές να έχετε σύντροφο το βιβλίο και την αγάπη αυτή να τη μεταφέρετε στα παιδιά και στις οικογένειές σας.

Ποιοι συμμετέχουν στην έκθεση;

Παπαδιονυσίου Δέσποινα (Φιλόλογος)

Στην έκθεση συμμετέχουν τα παιδιά της Γ΄ Λυκείου, οι υπεύθυνοι καθηγητές κα. Παπαδιονυσίου και κα. Αβαγιανού και η κα. Κονδύλη που έχει τη γενικότερη επίβλεψη ως διευθύντρια.

Υπήρξε θετική ανταπόκριση από τους μαθητές και τους καθηγητές;

Παπαδιονυσίου Δέσποινα (Φιλόλογος)

Στα τέσσερα χρόνια που λειτουργεί μας έχει αποδείξει πως τα παιδιά μυούνται στο βιβλίο με ένα διαφορετικό τρόπο κάτι το οποίο θα έπρεπε να υφίσταται και να υπάρχει μέσα στο σχολικό χώρο (βιβλιοθήκη, διάβασμα).

Μαθητές της Γ΄ Λυκείου

Υπήρξε θετική ανταπόκριση η οποία αποδεικνύεται από τις πωλήσεις. Η ανταπόκριση των καθηγητών είναι εξίσου μεγάλη με των μαθητών. Ενισχύουν τη βιβλιοθήκη μας αγοράζοντας βιβλία.

Τα σχέδια επιμελήθηκαν οι μαθητές της επιλογής σχεδίου της Α΄ και Β΄ τάξης.

Τα άτομα που συμμετείχαν στο οργανωτικό πλαίσιο της συνέντευξης είναι οι μαθητές:

Μολογούσης Παναγιώτης 2 Τάξη)
Σταμπουλής Πασχάλης 3 Τάξη)
Τέγος Γιάννης 3 Τάξη)