49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΡΧΙΚΗΕΠΙΣΤΡΟΦΗΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣΠΕΡΙΟΔΙΚΟΔΡΩΜΕΝΑΝΟΜΟΘΕΣΙΕΣ

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΤΗΣ Ε. Ε. ΦΥΣΙΚΩΝ

ΚΑΡΑΜΕΤΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ: Υπήρχαν πολλά και ενδιαφέροντα εκθέματα από διάφορα σχολεία. Σε αυτά συμπεριλαμβάνονταν πίνακες που αναπαριστούσαν εντυπωσιακά πλανήτες αλλά και θέματα σχετικά με το μάθημα της Αστρονομίας.

ΖΕΡΒΑΣ ΜΑΡΙΟΣ: Ο διαγωνισμός της Αστρονομίας ήταν πολύ εντυπωσιακός. Μίλησαν πολλά σχολεία για τη συμμετοχή τους. Εκπρόσωποι από το κάθε σχολείο αναφέρθηκαν σε αυτή τους την εμπειρία. Όταν έφτασε η σειρά μας, η κα. Κωστούρου έκανε ένα σύντομο πρόλογο και έπειτα μίλησαν τα παιδιά που εκπροσωπούσαν τους συμμετέχοντες στο βίντεο. Μόνο οι μαθητές του δικού μας σχολείου απευθύνθηκαν στο κοινό! Γενικά ήταν ένα πολύ ωραίο θέαμα και η διοργάνωση ήταν ικανοποιητικά καλή.

ΒΕΚΡΗΣ  ΧΡΗΣΤΟΣ:  Γενικώς η συμπεριφορά τους ήταν καλή, δυσκόλευσαν όμως ιδιαίτερα τους μαθητές με κάποιες ερωτήσεις που τους απεύθυναν φέρνοντάς τους σε δύσκολη θέση. Συγκεκριμένα, σε εμάς ήταν πολύ καλοί και οι κριτικές τους ήταν πολύ θετικές ενώ ταυτόχρονα και χιουμοριστικές.

ΒΡΟΥΒΑΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ: Μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά ευχάριστη και ενδιαφέρουσα. Ήταν κάτι διαφορετικό και αυτό φάνηκε από την ανταπόκριση και τη γενικότερη συμμετοχή των παιδιών.

ΤΕΓΟΥ ΓΛΥΚΕΡΙΑ: Πιστεύω πως ναι, αφού ήδη προκριθήκαμε στα τριάντα καλύτερα σχολεία. Τα σχόλια των κριτών ήταν πολύ θετικά. Οι κριτικές ήταν πολύ καλές και γενικότερα μέσα στην αίθουσα μόλις τελείωσε η παρουσίαση υπήρξαν ζητωκραυγές και χειροκροτήματα που δεν υπήρξαν όμως στις άλλες παρουσιάσεις. Γι’ αυτό πιστεύω πως έχουμε αρκετές πιθανότητες αφού ήταν κάτι διαφορετικό και ευχάριστο που το έκανε να ξεχωρίσει από τις εργασίες των υπόλοιπων σχολείων. Ελπίζω να πάμε καλά στο διαγωνισμό και γιατί όχι και να μην κερδίσουμε.

Ευχαριστούμε για τη συνέντευξη. Καλή επιτυχία στη συνέχεια!

Μολογούσης Παναγιώτης

Σταμπούλης Πασχάλης

Τέγος Γιάννης

ΒΡΑΒΕΥΣΗ

«ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!»
Πανελλήνιος Διαγωνισμός Αστρονομίας – Τελετή Βράβευσης

Στο πλαίσιο του εορτασμού του Διεθνούς Έτους Αστρονομίας 2009 η Ένωση Ελλήνων Φυσικών και η Ελληνογερμανική Αγωγή διοργάνωσαν τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Αστρονομίας «ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ» δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές των Γυμνασίων και των Λυκείων της χώρας μας να αξιοποιήσουν τις γνώσεις τους για την Αστρονομία αλλά και τη φαντασία τους, προκειμένου να μεταδώσουν σε ένα ευρύτερο κοινό το μεράκι τους γι’ αυτήν.

Οι 30 καλύτερες ομάδες παρουσίασαν τις εργασίες τους σε μία εορταστική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 5 Δεκεμβρίου 2009 στις εγκαταστάσεις της Ελληνογερμανικής Αγωγής, στην Παλλήνη Αττικής.

Εικαστικές δημιουργίες, αυτοσχέδια τηλεσκόπια, πειραματικές διατάξεις και μοντέλα του Ηλιακού Συστήματος φτιαγμένα με απλά μέσα, πλούσιο ψηφιακό υλικό (βίντεο, παρουσιάσεις, φωτογραφίες ουρανίων σωμάτων και φαινομένων), μουσικές και θεατρικές προσεγγίσεις συνέθεσαν το μοναδικό υλικό της έκθεσης των μαθητών και σηματοδότησαν την προσπάθειά τους να εξερευνήσουν αυτόν τον «Κόσμο το Μικρό, το Μέγα».

Στην κατηγορία "Ηλεκτρονικές παρουσιάσεις - Ταινίες" βραβεύθηκαν το 2ο Γενικό Λύκειο Εχεδώρου (1ο Βραβείο), το 49ο Γενικό Λύκειο Αθηνών (2ο Βραβείο), το 4ο Γυμνάσιο Καλαμάτας (Ειδικό Βραβείο) και το Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αγ. Αναργύρων (Τιμητικό Βραβείο). Στην κατηγορία "Εικαστικά" βραβεύθηκαν το Λύκειο Αγ. Ιωάννη Λεμεσού (1ο Βραβείο), το Α΄ & Β΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Εκάλης (2ο Βραβείο), το 2ο Γυμνάσιο Ηρακλείου Αττικής (3ο Βραβείο), τα Εκπαιδευτήρια Μπουγά (Ειδικό Βραβείο) και το 8ο Γυμνάσιο Γλυφάδας (Ειδικό Βραβείο).

( ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ)

Ευχαριστούμε την Ένωση Ελλήνων Φυσικών και την    Ελληνογερμανική Αγωγή