49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Ο Ίφυτος και η Ανθαία σε νέες περιπέτειες

Ο μικρός Παβάρντ

Παιδικό παραμύθι

Μία μέρα σαν όλες τις άλλες σε ένα μικρό αγρόκτημα μερικά χιλιόμετρα μακριά από το Λος Άντζελες η ζωή ενός κουταβιού  έμελλε να αλλάξει μοιραία. Έτσι, ένα βράδυ σαν όλα τα προηγούμενα ξέσπασε μία δυνατή καταιγίδα. Λόγω αυτού ο αγροκτήμονας αποφάσισε να πάει στην πόλη με την οικογένεια του διότι με τόσο δυνατή καταιγίδα δεν θα μπορούσε να ασχοληθεί με τις προγραμματισμένες του εργασίες. Έτσι η οικογένεια αποχώρησε, όμως όλα τα ζώα μαζί με σκυλιά έμειναν πίσω.

26CAM00409

Τα κουτάβια

Το πιο έμπιστο από τα σκυλιά ήταν ένα θηλυκό κόλεϊ το οποίο είχε γεννήσει δύο κουταβάκια μερικούς μήνες πριν. Μάλιστα τα παιδιά της οικογένειας έδωσαν στο ένα το όνομα Λορίς και στο δεύτερο και λίγο πιο δραστήριο το όνομα Παβάρντ. Ήταν δύο πανέμορφα κουτάβια και πολύ αγαπητά και στα υπόλοιπα αγροκτήματα.

Όμως, την μέρα που η οικογένεια πήγε στην πόλη σήμανε συναγερμός σε όλη την περιφέρεια. Ένας κυκλώνας, όπως ένας μεσογειακός, είχε ήδη ξεσπάσει και λόγω αυτού κανείς δεν επιτρεπόταν να φύγει από αυτήν. Έτσι και η οικογένεια αναγκάστηκε να μείνει πίσω ελπίζοντας ότι το αγρόκτημα μπορεί να αντέξει μία τέτοιου είδους καταστροφή.

Δυστυχώς η αγροτική εκείνη περιοχή μπήκε στο μάτι του κυκλώνα με αποτέλεσμα οι ισχυροί άνεμοι και τα εξωπραγματικά καιρικά φαινόμενα να κατασπαράζουν ότι βρίσκουν στο δρόμο τους. Το αγρόκτημα του μικρού Παβάρντ δεν μπορούσε να γλιτώσει. Την ώρα της αποκάλυψης το μικρό κουταβάκι αποφάσισε να τρέξει προς ένα κοντινό ρυάκι μη μπορώντας να σκεφτεί καθαρά καθώς ο φόβος ήταν το μόνο συναίσθημα το οποίο ένιωθε εκείνη την στιγμή.

Witches’-winds-700x464

Καταιγίδα

Φτάνοντας στο ρυάκι ο Παβάρντ χωρίς δεύτερη σκέψη πήδηξε μέσα γνωρίζοντας όμως ότι δεν θα άντεχε πολύ ώρα μέσα στο παγωμένο νερό. Κατόπιν ξεβράστηκε στην όχθη ενός ποταμού. Τα πολύ δυνατά ρεύματα σκλάβωσαν το μικρό κουτάβι του οποίου του είχε μείνει μονάχα η ελπίδα για κάποιο θαύμα.

coloma-350405_1280

Ο ποταμός

Εκεί στην όχθη ένας άνθρωπος το πλησίασε και εκείνο ανασηκώθηκε και έτρεξε τρομαγμένο. Για τρεις μέρες έμεινε κρυμμένο κάτω από μερικά καφάσια και ένα παρατημένο αυτοκίνητο. Η πείνα όμως ανάγκασε τον Παβάρντ να εμφανιστεί. Ο κυκλώνας είχε πλέον εξαφανιστεί και την θέση του είχε πάρει ο καταγάλανος ουρανός και οι υψηλές θερμοκρασίες είχαν αρχίσει να επανέρχονται.

Scan0029

Μια όμορφη μέρα

Συνεχίζοντας το ταξίδι στα τυφλά, Ο Παβάρντ αποφάσισε να κατευθυνθεί προς έναν οικισμό ο οποίος του φαινόταν γνώριμος. Στον δρόμο του όμως ήρθε αντιμέτωπος με δύο άλλα σκυλιά τα οποία είχαν αρκετά άγριες διαθέσεις με αποτέλεσμα να τραυματίσουν το μικρό κουτάβι.

Μετά και από αυτό το συμβάν, όλα έδειχναν ότι το νήμα ζωής που κρατούσε το κουταβάκι ήταν έτοιμο να κοπεί. Κι όμως ξαφνικά ξύπνησε από έναν δυνατό κεραυνό. Ξάφνου αντίκρισε δίπλα του το αφεντικό του να οδηγάει αρκετά νευρικά το αυτοκίνητο πηγαίνοντας προς το σπίτι. Το κουτάβι χρειαζόταν επειγόντως ιατρική φροντίδα και ζεστό μέρος να κοιμηθεί. Μόλις έφτασαν στο σπίτι άνοιξε η πόρτα του αυτοκινήτου και οι ακτίνες του ηλίου χάδεψαν το κουτάβι.

thehomeissue_eksoxi-620x354

Ένα όμορφο ξύπνημα

Μετά από αυτό ξύπνησε. Είδε γύρω του και τίποτα δεν ήταν διαλυμένο. Σηκώθηκε και δεν είχε κανένα τραύμα πάνω του. Βγήκε έξω και αντίκρισε τα παιδιά να παίζουν με τον χαρταετό τους σε μία ηλιόλουστη μέρα σαν όλες τις άλλες. Κοντοστάθηκε για λίγο. Τότε συνειδητοποίησε. Ήταν όλα ένα πολύ ζωντανό όνειρο..

xartaetos-1