49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΡΧΙΚΗΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

ΠΡΟΛΟΓΟΣ

Στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού Προγράμματος που ανέλαβε το σχολείο μας για το έτος 2012 – 2013 με θέμα :

«Επίδραση Ηλιακής Ακτινοβολίας στις Κλιματικές Αλλαγές –Μετεωρολογικές Μετρήσεις» , εκδίδεται και το παρόν τεύχος.

Είναι ένας επιμορφωτικός οδηγός που διαπραγματεύεται την Ηλιακή Ακτινοβολία. Απαντά πρώτα στο ερώτημα σχετικά με την δομή του Ηλίου , από που προέρχεται η Ηλιακή Ακτινοβολία και που φθάνει στη Γη.

Δεύτερον ασχολείται με την ηλιακή δραστηριότητα και τις συνέπειες αυτής, την διανομή της Ηλιακής Ακτινοβολίας στο σύστημα ατμόσφαιρα-Γης και αντίστροφα.

Τρίτον προσπαθεί να δώσει λύσεις μέσα από την αξιοποίηση της Ηλιακής ενέργειας και την οικονομική διάσταση αυτής σε άλλες χώρες και ειδικότερα στην Ελλάδα.

Τέλος, με την βοήθεια του Μετεωρολογικού Σταθμού που εγκαταστάθηκε στο σχολείο μας το Σεπτέμβριο 2012 επιχειρείται να δοθεί ένα πρώτο συμπέρασμα για τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής μας.

Με το πρόγραμμα αυτό ενεργοποιήθηκε ένας μεγάλος αριθμός μαθητών, ανέπτυξε πρωτοβουλίες και είχε άμεση και ενεργή συμμετοχή.

Αξιοποιήθηκαν ενδιαφέροντα για μαθήματα όπως η Αστρονομία, η Οικονομία, η Φυσική , Χημεία , τα Μαθηματικά η Χρήση Υπολογιστών.

Δημιουργήθηκαν ομάδες για να συλλέξουν πληροφορίες, αλλά παράλληλα μέσα σ’  αυτές αναπτύχθηκαν προβληματισμοί , συλλογικότητα, αυτοκριτική σκέψη και προσωπική ευθύνη.

Μέσα από τις ομάδες αναδύθηκε μια συντακτική επιτροπή που έχει πλέον λόγο για την σύνταξη του παρόντος τεύχους

Η Συντακτική Επιτροπή