49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017 - 2018

37η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος

Οι μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας Ρούτσιας Γεώργιος  και Τούπη Ζωή έλαβαν μέρος στην 37η  Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Οι εργασίες πραγματοποιήθηκαν στο διάστημα από Παρασκευή 30/3 έως Μ.Δευτέρα 2/4 .

Την πρώτη ημέρα ο τόπος διεξαγωγής ήταν στο  DeeRe College στην Αγία Παρασκευή,  τις επόμενες δύο στο 1ο ΓΕΛ Αγίου Δημητρίου και την τελευταία στο Γαλλικό Ινστιτούτο. Η συνδιάσκεψη στόχευε στη γνωριμία των νέων με τα ευρωπαϊκά ζητήματα και στη διεξαγωγή διαλόγου πάνω σε αυτά αποτελώντας μια προσομοίωση του τρόπου λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Γλώσσα εργασίας ήταν τα Αγγλικά και έλαβαν μέρος περίπου 200 μαθητές/τριες από σχολεία όλης της Ελλάδας. Από αυτούς θα συγκροτηθεί η εθνική αντιπροσωπεία που θα ταξιδέψει τον Σεπτέμβριο Rotterdam της Ολλανδίας.

Ευχαριστούμε πολύ την καθηγήτρια  Αγγλικής γλώσσας του σχολείου , κα Τσουκαλά Βασιλική Διευθύντρια , για την βοήθεια που πρόσφερε στους μαθητές στην προετοιμασία τους και που τους συνόδεψε .

Οκτώβριος 2017:

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε που συμβάλλατε στην προσπάθεια του Κέντρου Ζωής για τη σωστή ενημέρωση του μαθητικού – νεανικού πληθυσμού, καθώς και για την αλλαγή συνείδησης σχετικά με τον κοινωνικό αποκλεισμό που υφίστανται οι άνθρωποι που ζουν με τον HIV.

Με αφορμή την δημιουργική συνεργασία μας και προκειμένου να προσκαλέσουμε ακόμα περισσότερα σχολεία να ανταποκριθούν στο κάλεσμα του ΚΖ για ορθή ενημέρωση, θα θέλαμε να σας προτρέψουμε να μοιραστείτε μέσω των κοινωνικών δικτύων το παρακάτω gif, το οποίο περιγράφει το Πρόγραμμα του Οργανισμού:  https://giphy.com/gifs/3o7aD9H4SuTT4CgtsA

Με εκτίμηση,

Κωστής Χατζημωράκης

Διευθυντής Κέντρου Ζωής

Πρόγραμμα ενημέρωσης μαθητών για την λοίμωξη HIV

Iερά Οδός 42, 104 35, Αθήνα

Τηλ: 210.7257617 210.7233848

www.kentrozois.gr

www.facebook.com/CentreForLifeKentroZois

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013 - 2014

Μάιος 2014:

Μάρτιος 2014:

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2012 - 2013

Στο 49ο Γενικό Λύκειο Αθηνών πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 12 - 03 - 2013 Σεμινάριο με Θέμα " Δειγματική Διδασκαλία στην Νεοελληνική Λογοτεχνία" από την αιγίδα της Συμβούλου των Φιλολόγων Κας Δεδούλη Μαρίνας , μετά από συνεννόηση με  τον Διευθυντή του σχολείου Κο Παπούλα Αναστάσιο.

Παρευρέθηκαν καθηγητές από τα Σχολεία της Αθήνας και οι μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου της Θεωρητικής Κατεύθυνσης του 49ου Λυκείου Αθηνών.

Η Δειγματική διδασκαλία έγινε από την καθηγήτρια Κα Παπαδιονυσίου Δέσποινα ΠΕ02 καθηγήτρια του 49ου Λυκείου Αθηνών.

ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ                 http://youtu.be/fBkaLltEQjQ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2011 - 2012

Κατά το τριήμερο της 9ης, 10ης και 11ης Δεκεμβρίου 2011 οι μαθητές της Α΄ τάξης και Β΄τάξης του 49ου λυκείου Αθηνών, που αρίστευσαν κατά την προηγούμενη χρονιά στη Φυσική παρευρέθησαν στο Συνέδριο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών στην Αθήνα. Το συνέδριο διεξήχθη στο ξενοδοχείο Imperial στο κέντρο της Αθήνας και στο πολυκλαδικό σχολείο της Νέας Φιλαδέλφειας.

Συνοδοί οι καθηγητές  Ραουζέος Ματθαίος ΠΕ04 και Κωστούρου Αδαμαντία ΠΕ03

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2010- 2011

Κατά το τριήμερο της 17ης, 18ης και 19ης Δεκεμβρίου 2010 οι μαθητές της Α΄ τάξης και Β΄τάξης του 49ου λυκείου Αθηνών, που αρίστευσαν κατά την προηγούμενη χρονιά στη Φυσική παρευρέθησαν στο Συνέδριο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών στην Αθήνα. Το συνέδριο διεξήχθη στο ξενοδοχείο Imperial στο κέντρο της Αθήνας και στο πολυκλαδικό σχολείο της Νέας Φιλαδέλφειας.

Συνοδοί οι καθηγητές Λυμπέρη Ασπασία ΠΕ04, Ραουζέος Ματθαίος ΠΕ04 και Κωστούρου Αδαμαντία ΠΕ03

ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2009 - 2010

Κατά το τριήμερο της 18ης, 19ης και 20ης Δεκεμβρίου 2009 οι μαθητές της Α΄ τάξης του 49ου λυκείου Αθηνών, που αρίστευσαν κατά την προηγούμενη χρονιά στη Φυσική παρευρέθησαν στο Συνέδριο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών στην Αθήνα. Το συνέδριο διεξήχθη στο ξενοδοχείο Imperial στο κέντρο της Αθήνας και στο πολυκλαδικό σχολείο της Νέας Φιλαδέλφειας.

ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ