49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΡΧΙΚΗΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

ΠΡΟΛΟΓΟΣ

Στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού Προγράμματος που ανέλαβε το σχολείο μας για το έτος 2013 – 20134 με θέμα :

« ΝΕΡΟ: ΥΠΑΡΞΗ ΖΩΗΣ »

Οι μαθητές αφού ενημερώθηκαν για τη δημιουργία περιβαλλοντικής ομάδας και δήλωσαν συμμετοχή, συνεδρίασαν και αποφασίσθηκε να ασχοληθούν με το νερό ( αφορμή βροχοπτώσεις στα Πατήσια από Μετεωρολογικό σταθμό σχολείου). Αφού έθεσαν λέξεις που τους θυμίζουν το νερό και έγινε συζήτηση μπήκαν τα υποθέματα που θέλουν να ασχοληθούν. Σκοπός του Θέματος είναι η αναγνώριση του ρόλου του νερού για την υγεία και την ποιότητα ζωής των ανθρώπων και η κατανόηση της αξίας της ορθολογικής χρήσης του για την ύπαρξη ζωής στον πλανήτη.

Συνέγραψαν  εργασία εν σχέση με τα ερωτήματα που τέθηκαν και έθεσαν  τους κώδικες ορθολογικής χρήσης νερού και τέλος έγραψαν ένα σενάριο εν σχέση με το νερό το οποίο και θα το σκηνοθετήσουν για να γίνει ταινία.    Με το πρόγραμμα αυτό ενεργοποιήθηκε ένας μεγάλος αριθμός μαθητών, ανέπτυξε πρωτοβουλίες και είχε άμεση και ενεργή συμμετοχή.

Αξιοποιήθηκαν ενδιαφέροντα για μαθήματα όπως η Αστρονομία, η Οικονομία, η Φυσική , Χημεία , τα Μαθηματικά η Χρήση Υπολογιστών.

Δημιουργήθηκαν ομάδες για να συλλέξουν πληροφορίες, αλλά παράλληλα μέσα σ’  αυτές αναπτύχθηκαν προβληματισμοί , συλλογικότητα, αυτοκριτική σκέψη και προσωπική ευθύνη.

Μέσα από τις ομάδες αναδύθηκε μια συντακτική επιτροπή που έχει πλέον λόγο για την σύνταξη του παρόντος τεύχους

Η Συντακτική Επιτροπή

konitsa_apo_mazi.jpg