49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΡΧΙΚΗΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

ΠΡΟΛΟΓΟΣ

Με αφορμή το Πρόγραμμα Υποστήριξης Πρωτοβουλιών Μαθητών:                                        logo_long_gr.png   Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς

·        Με την υποστήριξη της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς στο πλαίσιο  του Προγράμματος Υποστήριξης Πρωτοβουλιών Μαθητών «Εντός, εκτός κι επί τα αυτά: Μαθητές εν δράσει!»

·         Πραγματοποιήθηκε η δημιουργία της συγκεκριμένης εργασίας από το 49ο Γενικό Λύκειο Αθηνών, έχοντας πάντα ως κοινό στόχο την ενίσχυση της ενεργούς συμμετοχής των μαθητών, την υποστήριξη της δημιουργικότητας και της λήψης πρωτοβουλιών, την προαγωγή της υπευθυνότητας και της αλληλεγγύης, αλλά και την υλοποίηση δράσεων που προάγουν την καινοτομία, την επιδίωξη της αριστείας  και την ανάδειξη υγιών προτύπων για τους νέους. Φυσικά η υλοποίηση όλων των προαναφερθέντων επιδιώξεων  δεν θα μπορούσε να επιτευχθεί χωρίς τη συμβολή των εκπαιδευτικών και φυσικά των εθελοντών μαθητών.

·         ΣΧΕΤΙΚΟ  ΒΙΝΤΕΟ      http://www.youtube.com/watch?v=zEh9_oqn4fI