49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΡΧΙΚΗΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ

Η έρευνα που αφορά το Κλίμα, τον Καιρό, το Νερό και την Αειφορία χρησιμεύει στην αντιμετώπιση των αμφίδρομων επιδράσεων ανάμεσα στο περιβάλλον, με έμφαση στο ατμοσφαιρικό περιβάλλον, στις δραστηριότητες και τα αναπτυξιακά σχέδια της τωρινής και μελλοντικής κοινωνίας. Αυτές περιλαμβάνουν πιέσεις που θα προκαλέσει η ενδεχόμενη τοπική και μακράς διάρκειας κλιματική αλλαγή, καθώς και τα σοβαρά καιρικά φαινόμενα, στους υδάτινους πόρους, στην ενέργεια, στη γεωργία, στις παράκτιες ζώνες, στην ανθρώπινη υγεία και στις εγκαταστάσεις/μεταφορές/κλιματικά εξαρτώμενη βιομηχανία, δηλαδή σε όλους τους κρίσιμους τομείς για την οικονομική και κοινωνική ευημερία της χώρας.
Το Ινστιτούτο Ερευνών Περιβάλλοντος και Βιώσιμης Ανάπτυξης (ΙΕΠΒΑ) εκτελεί συνεχείς μετεωρολογικές παρατηρήσεις για πάνω από 150 χρόνια στο Θησείο. Οι παρατηρήσεις αυτές περιλαμβάνουν μετρήσεις θερμοκρασίας αέρα και εδάφους, σχετικής υγρασίας, ταχύτητας ανέμου, διεύθυνσης ανέμου, βαρομετρικής πίεσης, εξάτμισης, βροχής, νέφωσης, ορατότητας, διάρκειας ηλιοφάνειας και διαφόρων φαινομένων.

iersd_site-thi (1).jpg
Μόνο μερικά από τα γραφεία του ΙΕΠΒΑ φιλοξενούνται ακόμη στα ιστορικά κτήρια, στις εγκαταστάσεις του ΕΑΑ στο λόφο Νυμφών του Θησείου, με θέα την Ακρόπολη.

Η Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία (ΕΜΥ) ιδρύθηκε το 1931 στο χώρο του τότε νεοσύστατου Υπουργείου Αεροπορίας με κύρια αποστολή τη μετεωρολογική υποστήριξη των φορέων της Εθνικής Άμυνας και της Εθνικής Οικονομίας της χώρας μας.
Στα πλαίσια των στόχων, που αρχικά τέθηκαν με τον ιδρυτικό νόμο της ΕΜΥ, η Υπηρεσία ανέπτυξε στην περίοδο 1931-1940 Δίκτυο Μετεωρολογικών Σταθμών, οργάνωσε και λειτούργησε το Τμήμα Προγνώσεων Καιρού και την Μετεωρολογική Σχολή της ΕΜΥ, ενώ στο χώρο της Διεθνούς Συνεργασίας έγινε μέλος της Διεθνούς Μετεωρολογικής Οργάνωσης (1935)
Έκτοτε δημιουργήθηκαν και άλλοι οργανισμοί που ασχολούνται με τις Μετεωρολογικές μετρήσεις, καθώς και έχουν στηθεί μετεωρολογικοί σταθμοί σε όλα τα μέρη της Ελλάδας που υπάγονται σε αυτούς τους φορείς.

P9190096
Μετεωρολογικός Σταθμός « ΠΑΤΗΣΙΑ». Εξωτερική μονάδα

Το σχολείο μας έχει τον μετεωρολογικό σταθμό 06153EU DAVIS WIRELESS VANTAGE PRO2 WITH FAN ASPIRATION.
Ο ασύρματος
Vantage Pro2 είναι με κλωβό προστασίας και ανεμιστηράκι ανανέωσης του αέρα μέσα στον κλωβό για την ακριβέστερη μέτρηση θερμοκρασίας. Περιλαμβάνει κονσόλα/δέκτη, ολοκληρωμένη μονάδα αισθητήρων. Οι συμπεριλαμβανόμενοι αισθητήρες της εξωτερικής μονάδας είναι: βροχόμετρο, αισθητήρας θερμοκρασίας και υγρασίας και ανεμόμετρο με 12 μέτρα καλώδιο. Ένα μικρό φωτοβολταϊκό φορτίζει μια μικρή μπαταρία των 3Volt για την αυτόνομη τροφοδοσία της μονάδας. Οι αισθητήρες θερμοκρασίας και υγρασίας είναι μέσα στον κλωβό προστασίας.
Ακόμη έχει γίνει η σύνδεση του σταθμού με ένα PC για την προβολή των δεδομένων του στην ιστοσελίδα του σχολείου, και για τη μεταφορά δεδομένων στο δίκτυο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.
Η σύνδεση του σταθμού με τον υπολογιστή γίνεται μέσω του 065110
SER DAVIS WEATHER LINK, SERIAL, μέσω σειριακής θύρας στον υπολογιστή. Το WeatherLink αποτελείται από το data logger(hardware) και λογισμικό. Το data logger ενώνεται με την κονσόλα του μετεωρολογικού σταθμού ή με το Weather Envoy, αποθηκεύοντας τα δεδομένα ακόμα και όταν δεν είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή. Στη συνέχεια κατεβάζει τα δεδομένα με τη χρήση του λογισμικού και δημιουργεί ιστορικά διαγράμματα, ημέρας, εβδομάδας ή ετήσια.
Με την υποστήριξη της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς στο πλαίσιο  του Προγράμματος Υποστήριξης Πρωτοβουλιών Μαθητών «Εντός, εκτός κι επί τα αυτά: Μαθητές εν δράσει!», καταφέραμε να αγοράσουμε τον σταθμό. Επίσης ένα διαδραστικό πίνακα, όπου με τη βοήθειά του, μπορούμε να εκλαϊκεύουμε σε όλους τους μαθητές του σχολείου τα αποτελέσματα των μετρήσεων και με κατάλληλο λογισμικό να προβάλλουμε συμπεράσματα για κλιματικές αλλαγές.

met09
Μετεωρολογικός Σταθμός « ΠΑΤΗΣΙΑ». Εσωτερική μονάδα

Στην τοποθέτηση του σταθμού βοήθησε το Αστεροσκοπείο Αθηνών, όπου υπάγεται ο σταθμός μας και βρίσκεται υπό την επίβλεψη αυτού.
Έτσι οι μετρήσεις που γίνονται συμβάλλουν στη γενικότερη πρόβλεψη του καιρού της Αθήνας για το καλό του τόπου μας. Εκπέμπει στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

49ο

Γενικό Λύκειο Αθηνών

noa_logo

Μετεωρολογικός σταθμός Πατησίων. Υψόμετρο: 90 μ.

Ιδιοκτησία και φιλοξενία: 49ο Γενικό Λύκειο Αθηνών

Επίβλεψη: Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών

Weather station in Patissia - Athens - Greece. Elevation: 90 m

Provided and hosted by: 49th High school of Athens - Supervised by National Observatory of Athens