49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Βραβεύσεις
Καλλιτεχνικές Δημιουργίες

DSCN6508b.JPG      DSCN6513b.JPG

Γκράφιτι είναι η αναγραφή κειμένου όπως συνθημάτων ή η ζωγραφική σε επιφάνειες που συνήθως βρίσκονται σε δημόσιους χώρους (για παράδειγμα σε τοίχους). Πρωτοεμφανίστηκε την ίδια περίοδο και στα ίδια μέρη που αναπτύχθηκε το κίνημα του Χιπ χοπ, από τον ίδιο καταπιεσμένο κόσμο. Γι' αυτό πολλοί θεωρούν ότι αποτελεί μέρος της κουλτούρας Χιπ χοπ. Οι ελληνικοί όροι που περιγράφουν εν μέρει το γκράφιτι είναι τοιχογράφημα, ακιδογράφημα. Στην αργκό των γκραφιτάδων η πράξη του να κάνεις γκράφιτι λέγεται συνήθως "βάψιμο".

Ομάδα μαθητών του 49ου Γενικού Λυκείου Αθηνών ζήτησαν από την Διεύθυνση και το σύλλογο διδασκόντων  του 49ου Γενικού Λυκείου Αθηνών να δημιουργήσουν Γκράφιτι. Ο σύλλογος διδασκόντων συνεδρίασε και αποφάσισε να επιτρέψει στους μαθητές να σχεδιάσουν, αφού πρώτα είδαν και ενέκριναν το σχέδιο που πρότειναν οι μαθητές.  Υπεύθυνη καθηγήτρια ορίσθηκε η Κα Θεοδώρου Aνθή, Φιλόλογος.

Οι μαθητές που ζωγράφισαν είναι:

Πλέσκα Παρασκευή Α3

Αδαμοπούλου Χριστίνα Β1

Αγγελόπουλος Στέλιος Γ1

Γκιάτα Άλεξ Γ1

Κεραμμύδα Παναγιώτα Γ1

Μεθενίτου Πηνελόπη Γ2

Μεχίλη Ιωάννα Γ2

Μπάντου Ελένη Γ2

Νίτσκο Έλενα Γ2

Πάσσαρη Σταυρούλα Γ3

Το 49ο Γενικό Λύκειο Αθηνών απένειμε έπαινο στους μαθητές που συμμετείχαν.

DSCN6511b.JPG   DSCN6512b.JPG

Σχετικό Βίντεο εδώ    https://youtu.be/h_wbiJETx0c