49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΡΧΙΚΗΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ

«ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ FESTIVAL 2ΕΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΕΣ ΠΕΡΙΗΓΗΣΕΙΣ!»
Πανελλήνιος Διαγωνισμός Αστρονομίας – Τελετή Βράβευσης

Στο πλαίσιο του FESTIVAL Αστρονομίας 2010 η Ένωση Ελλήνων Φυσικών και η Ελληνογερμανική Αγωγή διοργάνωσαν τον 2ο  Πανελλήνιο Διαγωνισμό Αστρονομίας «ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΕΣ ΠΕΡΙΗΓΗΣΕΙΣ » δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές των Γυμνασίων και των Λυκείων της χώρας μας να αξιοποιήσουν τις γνώσεις τους για την Αστρονομία αλλά και τη φαντασία τους, προκειμένου να μεταδώσουν σε ένα ευρύτερο κοινό το μεράκι τους γι’ αυτήν.

Οι μαθητές Γυμνασίου παρουσίασαν εργασίες με θέμα: «ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΚΡΟΝΟ»

Οι μαθητές Λυκείου παρουσίασαν εργασίες με θέμα: «ΤΙΤΑΝΑΣ»

Οι παρουσίαση των εργασιών έγινε την Κυριακή 19 Δεκεμβρίου 2010 στο Ξενοδοχείο Imperial Classical.Οι ομάδες παρουσίασαν τις εργασίες τους, οι οποίες ήταν πρωτότυπες και καινοτομικές.

Οι  καλύτερες ομάδες παρουσίασαν τις εργασίες τους σε μία εορταστική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 15 Ιανουαρίου 2011 και Κυριακή, 16 Ιανουαρίου 2011,  στις εγκαταστάσεις της Ελληνογερμανικής Αγωγής, στην Παλλήνη Αττικής.

Εικαστικές δημιουργίες, πλούσιο ψηφιακό υλικό (βίντεο, παρουσιάσεις, φωτογραφίες ουρανίων σωμάτων και φαινομένων), μουσικές και θεατρικές προσεγγίσεις συνέθεσαν το μοναδικό υλικό της έκθεσης των μαθητών και σηματοδότησαν την προσπάθειά τους να εξερευνήσουν αυτόν τον «Κόσμο το Μικρό, το Μέγα».

Στην κατηγορία Λυκείου με θέμα: «ΤΙΤΑΝΑΣ», το 49ο  Γενικό Λύκειο Αθηνών, πήρε το 3ο  Βραβείο